Betsad trä med ljusa inläggningar i symmetriskt mönster. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med två lådor i front. Konformade ben. L 130, B 53, H ca 173. Nyckel finns.
Repor. Ett nyckelhål med smärre skada, går att öppna. Slitage. Skavmärken.