Bord och samtliga stolar märkta med plaketter "Design Ole Wanscher Made in Denmark" samt "Danish Furnituremakers Control". Bordet dessutom stämplat CJ Rosengaarden.
Stolarna med stoppad sits och ljus tygklädsel. Bordskivan utdragbart. L 145, b 106, h 73.
Iläggsskiva saknas. Fläckar på sitsarna, repor på benen.