MATTA, semiantik Karabagh sannolikt. Ca 299 x 139,5.

Mörkblå botten med tätt polykromt botehmönster. Flera smala bårder med stiliserade växtrankor.

Jämnt slitage, obetydligt smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar, ställvis något fälld. Långsidorna med smärre trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.

Utropspris
4 000 SEK