TAKLAMPA, mässing, modell 2356, Josef Frank, Svenskt Tenn. omkring 1900-talets mitt. H 24.

6-ljusarmar. Mittglob med utstickande böjda ljusarmar.

Slitage, repor, anlöpningar, ej funktionstestad, trol senare borrad knopp.

Proveniens

Enligt uppgift inköpt på svenskt tenn 1945.

Utropspris
2 500 SEK