Allmoge
338927

KRONSKÅP, allmoge, Dalarna 1800-talets första hälft.

Bemålat med bla kurbitsar, uppsvängt krön med dekor av krona, pardörrar med bakomvarande hyllor, två lådor, skänkhylla med underliggande dörr. Låga fotklossar. L 114, b 47, h 203. Nyckel finns.

Slitage, senare övermålning på ramstycken. Senare lås. Nedre lås med nyckel som sitter fast.

Utropspris
5 000 SEK