Ljusstakar på kvadratisk bas med fötter. Obeliskformade ljusskaft. Avslutas med urnformad ljushållare. H 21
Kvadratiskt skrivställ med pennhållare samt bleckhorn. l 17, b 15, h 13,5.
Bruksslitage. Märken och repor. Anlupet.