Alfred Wahlberg

(Sverige, 1834-1906)
Alfred Wahlberg
(Sverige, 1834-1906)

ALFRED WAHLBERG, olja på duk. Monogramsign.

Landskap från Kolmården. 38,5 x 47.

Smärre ytrispor.

Proveniens

P.Mikaelson

Studie till Wahlbergs första mästerverk Motiv från Kolmården från 1866 (Nationalmuseum). Målningen väckte stor uppmärksamhet under sin tid och uppmärksammades bland annat av August Strindberg som i sina konstartiklar målade upp Wahlberg som en banbrytare för det nya landskapsmåleriet. Om Motiv från Kolmården skrev han( G. Lilja, Strindberg som konstkritiker, 1957, s. 13):
"Här betyder var sak sig själv, allt har bibehållit den färg, det har i naturen, oavsett den belysning, som kan bestås vid särskilda tillfällen: klart och bestämt täcknade, skarpt modellerade, med sin egen färg karakteriserade stå stenar, träd, luft, vatten och terräng fristående från varandra och verkade var för sig utan att uppgiva sin individualitet. Det är en svensk tavla av svensk natur."
Wahlbergs målning Motiv från Kolmården kom att påverka Strindbergs förkärlek för krokväxta tallar vilket kommer till utryck i hans verk utförda på Kymmendö under sommaren 1872 (T.M.Schmidt, Strindbergs måleri, s. 12-13, 18-19, kat. nr. 2 & 3)

Konstnär

Utropspris
7 000 SEK