Fritz Hansen

(Danmark, Född 1872)
Fritz Hansen
(Danmark, Född 1872)

BRICKBORD, H. Engholm och Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, Danmark. Formgivet 1958.

Rund skiva/bricka i teak. Märkt FH Made in Denmark på både stomme och under skiva. Diam 59,5 H 42.

Slitage. Fläckar. Fuktskador och mögelprickar.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors nr 353.

Det ambitiösa projektet i Hällefors, med en postgymnasial designutbildning – FIDU (Förberedande
Industridesignutbildning) som tillsammans med reklammannen Torbjörn Lenskogs samling av
1900-talets industridesign har exponerats i ett för ändamålet skapad byggnad, har fått ett avslut.
En del av samlingen säljs på Höstens Contemporary på Bukowskis, och en del här på Bukowskis Market. Samlingen innehåller ett stort antal designföremål som väl representerar 1900-talets utveckling.
Från Formens Hus kommer även en intressant samling böcker som spänner över gränserna mellan arkitektur, konst och design. Bland annat finns det böcker av och om Le Corbusier, tidskrifter som berör Stockholmsutställningen 1930 samt H55, utställningskataloger från svenska och internationella konstutställningar samt en del intressanta internationella arkitekturböcker.
Samlingen Formens Hus utgjorde en ”Study Collection” för FIDUstudenterna
likväl som ett publikt museum.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.

Utropspris
2 000 SEK