GATUBELYSNING, 1800-talets slut.

Gjutjärn samt lykthus i plåt. För elektricitet. Märkt Shirras, lang & Co, Makers, Schoolhill, Aberdeen. H ca 360.

Rostangrepp, slitage, senare lackering. Senare elektrifierad. Ej funktionstestad. Saknar skruvar / muttrar för montering av lykthus.

Utropspris
5 000 SEK