Johan Erik Höglander

(Sverige, 1750-1813)
Johan Erik Höglander
(Sverige, 1750-1813)

KARMSTOL, sengustaviansk, trol Johan Erik Höglander, Stockholm, omkring sekelskiftet 17/1800.

Stoppad sits och delvis stoppad rygg. Genombruten rygg. Dekor av bla bladstav. Ben med överkragning. Hörnfleuroner. Kannelerade ben. Signerad bak på benet.

Bruksslitage. Senare bemålad. Förstärkt undertill.

Utropspris
4 000 SEK