SYBORD, senempire, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Fyrdelad pelarfot med skuren dekor. Nyckelskylt i pärlemor. Inredning bestående av fyra fack varav tre med lock med benknopp. L 54 B 40 H 74.

Sprickor. Märken. Repor. Skiva något bågnad. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK