SKRIVSKÅP, omkring sekelskiftet 1700/1800.

Ek. Rakt krön. Överdel med glasade skåpsdörrar, bakomliggande hyllplan, bla skedhylla. Mittdel med utfällbar skrivklaff, bakomliggande lådor, fack samt skåp. Nederdel med tre lådor. L 110, B 55, H 190. Nyckel finns.

Slitage. Renoverad och kompletterad. Troligen utbytta nyckelskyltar. Sprickor. Skador. Repor. Maskstunget bakstycke. Några lås fungerar ej, allt går dock att öppna.

Utropspris
7 000 SEK