BORDSUR, alabaster samt brons, Louis XV stil, 1800-talets andra hälft.

Överdel i förgylld brons med vinskördande pojke, infällt ur med påskrift. Sockel i alabaster. L 30, B 12, H 36.

Slitage, repor, anlöpningar, böjda visare, ej funktionstestad. Nyckel saknas.

Utropspris
2 500 SEK