TAKLAMPA, möjl Luxus, 1960-tal. H 49(125).

Stomme i grå metall. Sex vita kupor i glas. Takkopp i trä. Diam 87.

Slitage, repor. Ej funktionsestad.

Proveniens

Danderyds församlingshem, ritat och inrett av arkitekt Jan Wahlman(son till Lars Israel Wahlman) 1959. Jan Wahlman utförde även 1967 en känd restaurering av Hjorthagens kyrka.

Utropspris
4 000 SEK