FÅTÖLJ OCH PALL, ""Stora fjäderbrickan" Carl Malmsten resp "Lamino" Yngve Ekström, Swedese.

Stomme i björk resp bok, rosa, randigt ylletyg, Malmsten. Fåtölj brickmärkt "Möbel komponerad av professor Carl Malmsten AB O.H. Sjögren". Pall brännmärkt Swedese.

Slitage. Repor. Fåtöljens klädsel med slitage och fläckar, sadelhjord i gummi med torrskador.

Utropspris
3 000 SEK