Klockor & Ur
352579

GOLVUR, märkt AAS Mora. 1800-tal.

Golvur, märkt aas mora. 1800-tal.

Cremefärgad med guldfärgade detaljer. Svängd form. Urtavla i målad plåt.
H ca 228. Lod samt pendel finns. Nyckel finns.

Funktionen ej testad. Urtavlan med färgbortfall. Senare bemålning. Slitage. Fodral med sprickor.

Utropspris
2 500 SEK
Rekommendationer