Brännförgylld samt patinerad brons. För 6 ljus, ljusarmarna behängda med kedjor. Kannelarad mittkolonn uppburen av fyra putton. Basen svart marmor. Höjd 62 cm.
Slitage, avslag, en aning sned, kröndekor saknas, ärg.