OPIUMVÅG MED 20 VIKTER, brons, Asien, 1800/1900-tal.

Våg med två vågskålar, träfodral med snidad dekor av opiumvallmo. Fodralets l 21,5. Vikterna i form av olika djur, h 1-5.

Slitage, anlöpningar. Fodralet med spricka.

Utropspris
2 000 SEK