SKÅP. Sverige, 1700-talets mitt. Senbarock.

Fanerat med alrot och björk. Beslag av förgylld mässing. Bakom dörrpar hyllor och fyra små lådor. Underdel med skrivskiva och tre lådor. Längd 154, bredd 62, höjd 212 cm. Nyckel finns.

Skador, ställvisa kompletteringar, senare bemålning invändigt.

Utropspris
30 000 SEK