Ivan Lönnberg

(Sverige, 1891-1918)
Ivan Lönnberg
(Sverige, 1891-1918)

IVAN LÖNNBERG, olja på pannå. Monogramsignerad och daterad Paris 1914 a tergo.

"Vännen Nils". Porträtt i helfigur föreställande skulptören Nils Santesson. 61 x 38.

Ytsmuts och ytrispor. Hål från tidigare montering. Pannån beskuren och vikt till baksidan.

Proveniens

Kompositören och radiomannen Sven Paddock.

Utropspris
8 000 SEK