URNOR, ett par, gjutjärn, 1800/1900-tal.

Runda med hänklar, på rund fot. På livet blomsterfestoner flankerande monogram under kunglig krona: HERS (Hedvig Eleonora Regina Sveciae). Diameter 34,5, höjd 30, längd med hänklar 50 cm.

Bruksslitage. Rost.

Utropspris
8 000 SEK