Ytterfoder på träsockel, hexagonal form med polykrom dekor föreställande figurscener. Stemcup med floral dekor i famille rose. Vas med plolykroma mönster, reserver innehållande figurscener samt skrivtecken. Skålfat med floral dekor i grönt och rött. Höjd 5,5-17,5, fatets diameter 16,5.
Ytterfoder, fat och vas med nagg. Stemcup med smärre spricka. Slitage.