CITAR, Indien och ERHU med STRÅKE, Kina.

Citar med intarsia av benliknande material och delvis snidad dekor. L 45. Erhu med snidat huvud i form av drake. Kroppen klädd med ormskinn. L 79.

Slitage och skador.

Erhun ingår i den kinesiska stråkinstrumentfamiljen kallad Huqin. Troligen introducerades instrumentet i Kina under 900-talet. Ordagrant betyder huqin barbariskt instrument.

Utropspris
800 SEK