FICKUR, 14 k guld, savonett, 1900-tal. Vikt Totalvikt 80 g.

Fick ur med hänge. Prytt med Friherrliga ätten Falkenberg af Trystorps vapen. Diameter: 6 cm.

Slitage, repor, ej funktionstestad.

Proveniens

Friherre Carl Adolf Falkenberg af Trystorp.

Gåvogravyr med text: "Till brodern OBI Carl Falkenberg på 60 årsdagen från Ämbets och tjänstemän i Timmermansorden."

Utropspris
5 000 SEK