SITTDYNA, Turkiet. Ca 1930-tal. Ca 95x45.

Stiliserad dekor i framträdande röda och gröna nyanser. Blomdekorerad bård med brun/svart botten.

Bruksslitage. Senare stoppning.

Utropspris
3 000 SEK