SYSKRIN, skinn, empire, London 1800-talets början.

Skinnklädd, låd samt fackinredning, på lockets insida sidentryck, hänkel i form av leijonmaskaroner, avslutande kulfötter. Etikettmärkt W. Gaimes, Working Jeweller, Goldsmith Pocketbook London. Bredd 21cm, djup 14,5 cm, höjd 12 cm. Nyckel finns.

Slitage, risp, går ej att låsa.

Utropspris
400 EUR