Barock

Barock

SKÅP, barock, 1700-tal.

Fanerat i bla valnöt, beslag i mässing. Dörrpar med bakomliggande inredning för hyllor samt klädstång (hyllor medföljer ej). Snedställda hörn. Låda i front. Snäpplås. Snidad dekor av växtornamentik. Längd ca 205, djup ca 74, höjd ca 282 cm. Nyckel finns.

Kraftiga skador, delvis avbrutet krön medföljer. Dekor skador. Kantskador. Maskstunget. Inredning i form av ställ för hyllor och klädstång senare. Senare bakstycke. Delvis renoverad samt äldre lagningar. Sprickor, ställvis kraftiga. Slitage.

Proveniens

Halsted Klosters, Danmark.

Utropspris
20 000 SEK