SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets andra hälft.

Förgyllda och bronserade. Dekor av lagerfestoner och krönta sköldformationer med vasakärve respektive "G" för Gustav III. Höjd ca 65, bred ca 39 cm.

Omarbetade, tidigare tavelramar. Renoverade. Senare bronsering. Mindre slitage, skador och lösa delar. Ett kors saknas, senare ljusarmar.

Utropspris
8 000 SEK