KISTA på benställning, barock, 1700-tal.

Trä samt järn. Lock med dekor av stjärna. Benställning med svarvade samt kopplade ben. Längd 51, bredd 46, höjd 78 cm. Nyckel finns.

Senare benställning. Sprickor. Senare insats. Lås saknas. Slitage.

Utropspris
2 000 SEK