STEKFAT samt KAROTT MED LOCK, porslin, Kina, 1700-tal.

Stekfat av rektangulär form med snedställda hörn, karott med lock av oval form med konturerat brätte, lock med knopp i form av frukt. Dekor i underglasyrblått i form av flodlandskap med pagoder och båtar. Stekfatet ca 45x37 cm, karotten ca 33x28 cm.

Båda med äldre lagning. Brukssliatge. Ytsmuts.

Utropspris
2 000 SEK