Fanerad med bland annat mahogny. Svängd, rundad front. Tvådelat, överdel med 2 skåpsdörrar, bakomliggande hyllplan samt låda. Underdel med 2 skåpsdörrar, bakomliggande hyllinredning. 4 ben. Längd 115, bredd 50, höjd 162. Nyckel finns.
Slitage. Repor/märken. Lagning. Fanérskador. Nyckel finns.