Konst Grafik
36705
Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III
(Japan, 1786-1865)

KUNISADA, UTAGAWA, (Toyokuni III). Träsnitt, Japan, 1800-tal.

Två samurajer med svärd. Bladstrl. 36x25

Fuktskada, mjuka vecka, smärre slitage.

Övrigt

Utagawa Kunisada, (Toyokuni III), hedrades för sin konstnärliga förmåga och fick därmed äran att bära namnet Toyokuni, efter den berömda lärofadern Utagawa Toyokuni. Toyokuni III var särskilt känd för sina kabukiillustrationer. I detta motiv har han skapat ett motiv som berättar om föreställningen med den ungefärliga titeln ”8 scener ur samhällslivet”.

Träsnitten som bildframställande metod har en lång historia, och har i synnerhet haft sin storhetsperiod i Japan. Här började träsnitten tillverkas tidigt, men slog igenom på bred front först under 1700-talets senare hälft.

Dessa träsnitt, eller Ukiyo-e, på Japanska, är bilder som visar den s.k. ”förbiflytande världen”, den konst- och kulturvärld som var intimt förbunden med storstadskultur, främst den som fanns i Edo, Tokyo.

Bildernas motiv uppvisar berömda människor, skådespelare och skönheter, men också naturbilder, samt bilder med erotiska inslag. Vissa bilder skapades för att marknadsföra kabukiföreställningar och andra för att användas som omslagspapper till keramik.

Träsnitten har en säregen estetik. De är direkta, enkelt stiliserade och sällan överarbetade. Motiven är fyllda med stor dramatik men är samtidigt förunderligt stilla. Kombinationer som skänker träsnitten en livslång hållbarhet.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
1 500 SEK