Art Graphic art
36705
Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III
(Japan, 1786-1865)

KUNISADA, UTAGAWA, (Toyokuni III). Träsnitt, Japan, 1800-tal.

Två samurajer med svärd. Bladstrl. 36x25

Fuktskada, mjuka vecka, smärre slitage.

Droit de suite: No
Location:
Related content

Utagawa Kunisada, (Toyokuni III), hedrades för sin konstnärliga förmåga och fick därmed äran att bära namnet Toyokuni, efter den berömda lärofadern Utagawa Toyokuni. Toyokuni III var särskilt känd för sina kabukiillustrationer. I detta motiv har han skapat ett motiv som berättar om föreställningen med den ungefärliga titeln ”8 scener ur samhällslivet”.

Träsnitten som bildframställande metod har en lång historia, och har i synnerhet haft sin storhetsperiod i Japan. Här började träsnitten tillverkas tidigt, men slog igenom på bred front först under 1700-talets senare hälft.

Dessa träsnitt, eller Ukiyo-e, på Japanska, är bilder som visar den s.k. ”förbiflytande världen”, den konst- och kulturvärld som var intimt förbunden med storstadskultur, främst den som fanns i Edo, Tokyo.

Bildernas motiv uppvisar berömda människor, skådespelare och skönheter, men också naturbilder, samt bilder med erotiska inslag. Vissa bilder skapades för att marknadsföra kabukiföreställningar och andra för att användas som omslagspapper till keramik.

Träsnitten har en säregen estetik. De är direkta, enkelt stiliserade och sällan överarbetade. Motiven är fyllda med stor dramatik men är samtidigt förunderligt stilla. Kombinationer som skänker träsnitten en livslång hållbarhet.

What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.