ASSIETTER, 9 st samt SKÅLAR, 2 st, kompaniporslin, Kina 1700-1800-tal.

Dekor av trädgårdsmotiv i underglasyrblått. Diameter 16 cm. Skålar med flodlandskapsdekor i underglsyrblått. Diameter ca 18 cm.

5 assietter med sprickor. En skål med spricka. Kantskador, vissa föremål med nagg.

Utropspris
2 000 SEK