STOLAR, 2 st, sengustavianska provinsarbeten, Lindome, 1800-talets första hälft.

Gråmålade, skuren dekor av humlekvist och fjällskärningar, genombruten ryggbricka med s k Gunnebobricka. Kannelerade framben samt randig klädsel.

Bruksslitage, senare bemålning samt sits, sprickor, renoverade och kompletterade.

Utropspris
3 000 SEK