TAKFOTOGENLAMPA, sekelskiftet 1900. Höjd ca 90 cm.

Majolika och bronserad metall. För 6 ljus. Behängd med prismor. Höj- och sänkbar. Grön pärlfrans. Opak glaskupa med målad dekor.

Elektrifierad. Ej funktionstestad. Slitage. Några prismor saknas. Några med nagg.

Utropspris
2 000 SEK