SALSSKÅP, rokoko, 1700-tal.

SALSSKÅP, rokoko, 1700-tal.

Ek. Överdel med dörrpar samt bakomliggande hyllplan och lådor. Uppskjutet krön. Underdel med tre lådor i front. Beslag i bronserad mässing. Svängda ben. L 137, b 53, h ca 205 cm.

Fanérskador samt vissa delar saknas. Sprickor samt slitage. Troligen senare beslag. Ena dörren lös med brutna delar, fanéranslag och lösa dekorelement. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK