MORTEL MED STÖT, 2 st, mässing, troligen 1800-tal.

Båda med handtag. Höjd ca 15,5 och längd på stöt ca 28,5. Höjd på den mindre ca 10,5(denna saknar stöt)

Bruksslitage bl a repor, stötskador. Den mindre saknar stöt.

Utropspris
2 000 SEK