Brosch i form av blomma med trappslipad orange sten, diameter 4,5cm, NJ, Stockholm, 1949. Brosch i form av stiliserad växtornamentik, pärla medföljer löst, längd 5,5cm. Pärlcollier, odlade saltvattenspärlor, lås i silver, doserat, diameter ca 7-3,7mm, längd 42cm.
Slitage. Bucklor. Skador.