MATSALSBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Två halvmånar samt tre iläggsskivor. Diameter 120 cm, höjd 76 cm. Iläggsskivor, á 60 respektive 30 cm.

Bruksslitage, smärre fanérbortfall. En senare iläggsskiva.

Utropspris
8 000 SEK