Quartzur, vit urtavla med förgyllt stavindex märkt "TISSOT 1853 SWISS MADE", datumvisare. Diameter 3,5 cm. Svart läderarmband märkt "TISSOT 1853", total längd urverk samt läderarmband, 23 cm.
Bruksslitage, gravyr, ej funktionstestad.