Madeleine Pyk – en samling F769

TAKKRONA, oscariansk, sekelskiftet 1900. Höjd ca 75 cm.

Stomme av mässing. Med 8 svängda ljusarmar. Etsad glaskupa. Glasskålens diameter 32 cm. Total diameter med ljusarmar 65 cm.

Smärre slitage. Kupa med smärre nagg och hårspricka.. Prismor saknas.

Utropspris
4 000 SEK