15 ljusarmar. Kupor av pressat glas, stomme av mässing. Diameter 80, höjd 48 + 190 cm(total höjd 238 cm).
Ej funktionstestad. Smärre slitage.
Har hängt i Huskvarna Teater sedan 1960-talet.