TAKLAMPA, troligen Hans-Agne Jakobsson, 1960-tal

15 ljusarmar. Kupor av pressat glas, stomme av mässing. Diameter 80, höjd 48 + 190 cm(total höjd 238 cm).

Ej funktionstestad. Smärre slitage.

Proveniens

Har hängt i Huskvarna Teater sedan 1960-talet.

Utropspris
4 000 SEK