STOP, 3 st, fajans, stengods och tenn, 1700/1800-tal.

Två stop fajans ett med polykrom underglasyr i form av hjortdjur, tennlock med knopp i form av urna samt monogram ARS, botten märkt A samt fg. Stop med polykrom underglasyr med blomsterdekor, lock med jaktscen och knopp i form av örn, senare 1800-tal. Ett stop i stengods saltglaserat med hjortdjur mot blå fond. Lock med knopp i form av urna, lock med datering 1836. Höjd 23,5-26cm.

Slitage. Nagg. Sprickor. Tenn med skador och lagningar. Lock med jaktscen senare monterat 1800-tal.

Utropspris
3 000 SEK