HYLLSYSTEM, "Royal system", Paul Cadovius, Danmark, 1900-talets mitt.

Formgiven 1958. 4 väggkonsoler, tidningshylla. 8 hyllor. 3 skåp var av en med skjutdörrar i glas. Konsolernas höjd 198. Skåpens bredd 80 samt djup 37 rep 22. Hyllorna bredd 78, djup 24. Nyckel finns.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Skruvar och hyllplanshållare medföljer, ej genomgångna. Fanérskador.

Utropspris
3 000 SEK