Formgiven 1958. 4 väggkonsoler, tidningshylla. 8 hyllor. 3 skåp var av en med skjutdörrar i glas. Konsolernas höjd 198. Skåpens bredd 80 samt djup 37 rep 22. Hyllorna bredd 78, djup 24. Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre märken och repor. Skruvar och hyllplanshållare medföljer, ej genomgångna. Fanérskador.