Peter Adolf Persson

(Sverige, 1862-1914)
Peter Adolf Persson
(Sverige, 1862-1914)

PETER ADOLF PERSSON, olja på duk, signerad.

"Kullamannens borg". A tergo en förstudie till motivet. Ca 103 x 148 cm.

Smärre slitage.

Enligt uppgift utställd på bl.a.
-Helsingborgs Museum: P.A. Perssons utställning, Oktober, 1913
-Malmö, P.A. Perssons minnesutsällning, 1917
-Helsingborg, P.A. Perssons minnesutställning, 1917

Utropspris
12 000 SEK