Evert Taube

(Sverige, 1890-1976)
Evert Taube
(Sverige, 1890-1976)

BREV samt MENY, Evert Taube, 1956 respektive 1960/ 1970- tal.

Brev, kuvert samt 2 sidor handskriven text, från Evert Taube till litteraturhistorikern docent Karl Ivar Hildeman, daterat december 1956. Kuvertet i C5-format (ca 15 x 24), brevpapper i A4-format (ca 29,5 x 24).

Meny från Den Gyldene Freden, signerad av Evert Taube, i A4-format (ca 29,5 x 24).

Smärre slitage och nagg.

Utropspris
2 000 SEK