MINIATYRER, 7st i form av bok, "Veckans dagar", A.M. Lenngren, tillskriven, Rom, 1879/89.

7 miniatyrer målade på ben, infattade i form av bok, mässing med emaljdekor. Höjd 2,5cm.

Ställvis kraftigt slitage.

Proveniens

Enligt uppgift gåva till antikvarien Klemming. Därefter genom arv till konstnären Richard Bergh. Sedan genom köp till antikvitetshandlare Bukowski. Därefter som gåva till Ellen Kronberg vid besök i Bukowskis lokal 3/3 1897.

Utropspris
1 800 SEK