BORDSLAMPOR, 2 st, Carl Fagerlund, Orrefors, 1900-talets fjärde kvartal.

Klarglas med blå glasmassa. Höjd 30,5 respektive 31,5 exkl armatur.

Bruksslitage, ej funktionstestade. Olika blå nyanser på glasmassan. Anlupen metallfattning.

Utropspris
3 000 SEK